[Down]   Sv-Diary   / 02.06.2017 / [ www.svti.sk ]

[1] Soňa Ferencová
[2] Ondrej Straka & FRIENDS
[3] Palo Kusý
[4] Maroš Oravec
[5] Modus
[6] SameButDifferent Official (Slovakia)
[7] Andrew May (Slovakia)
[8] Joe & Jane (Slovakia)
[9] KZP 2016 v médiách
[10] KZP 2016 finálový koncert

[1] Soňa Ferencová   | MONITOR |   WHO IS WHO | Monitor - BluesRock : Soňa FerencováSoňa Ferencová je pomerne známa speváčka, hudobníčka a skladateľka, ktorá sa doteraz zameriavala na bluesrock. Z jej albumu Priania sa teší obľube najmä pieseň Keby si tu bol.
So svojou kapelou koncertuje skôr pred komorným publikom, vrátane koncertu na rádii Devín. Je aj finalistkou autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad.
Je o nej menej známe, že má aj literálone vlohy. Nedávno vydala aj básnickú zbierku vo vydavateľstve Martinus: Objímanie letokruhov .

[2] Ondrej Straka & FRIENDS   | MONITOR |   WHO IS WHO | Monitor - Rock : Ondrej Straka & FRIENDS


Skutok sa (ne)stal
Ondrej Straka & FRIENDS je už relatívne známa kapela, napr. ako štvornásobný víťaz hitparády Rádia 7 s piesňou Každý deň . Kapela, ktorá doteraz žala úspechy v kresťanskej hudbe sa presadila najnovšie aj v autorskej súťaži Košický zlatý poklad, kde sa dostala až do finále s piesňou
Mám rád život . Táto pieseň podľa názoru niektorých bola asi najlepšou piesňou zo všetkých, jednak kvôli
modernému a inovatívnemu aranžmá, ale aj vďaka dynamickému a poslucháčsky až strhujúcemu vystúpeniu.
Názor si môžete urobiť sami aj z ukážky z albumu zostrihu interview z finálového večera súťaže alebo z VSTÚPIŤ HLBŠIE .

[3] Palo Kusý   | MONITOR |   WHO IS WHO | Monitor - Pop a Rock : Palo Kusý


Palo Kusý


Palo Kusý je ako autor, hudobník a spevák verejnosti známy z národného finále Eurosong, BB Festu a a jeho hlas znel aj z FUN rádia, alebo aj hitparády bývalého rádia RockFM. Aktuálne naberá na popularite v regióne Liptova pretože spieva pieseň Liptov v rádii Liptov. Z pohľadu slovenskej hudobnej branže je navyše užitočný bohatými aktivitami jeho hudobného štúdia Esprit, ktoré založil v Košiciach v roku 1997. Na ilustráciu možno uviesť, že v jeho štúdiu nahrávali aj také osobnosti, ako sú napr. No Name, Noc a deň, Marián Čekovský, Jana Kirschner, A. Šeban, M.Tasler a ďalší.

Na predchádzajúce úspechy v súčasnosti Palo nadviazal v rámci autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad (RTVS), kde sa so spoluautorom Štefanom Svetským prebojovali dva krát do finále a to s piesňami Ako motýľ (2015, spev Ela Martinčeková) a Keď ma máš (2016, spev Kristína Horníková ).

Pieseň Ako motýľ, ktorú spieva 15-ročná tínedžerka Ela Martinčeková skončila bola dokonca strieborná a momentálne ju hrajú rádiá Slovensko, Regina Bratislava, Regina Košice a Liptov. V apríli sa podľa rebríčka radia.sk dostala do TOP 100 najhranejších piesní, pričom z pôvodných slovenských piesní bola ôsma (so slovenským textom).

Ďalšie piesne tejto autorskej dvojice (Liptov, Milionár), ktoré aj osobne naspieval, hrajú regionálne rádiá Liptov a Demomusic.

Novinky: 2016
Palo mal nedávno na Youtube premiéru poslucháčky zaujímavých piesní Musíš sa zastaviť ako aj Dajte mi dýchať alebo zmienený Liptov . Najnovšie Palo spolu so Štefanom pripravile premiéru piesne Vianoce , ktorá úspešne zneje na košických vianočných trhoch a začínajú ju už vysielať aj niektoré rádiá.


Z hľadiska toho, že Palo aktívne nekoncertuje, tak jeho piesne majú relatívne veľa fanúšikov na sociálnych sietiach. Na Youtube má svoj kanál, kde má niekoľko veľmi vydarených vecí, ktoré naspieval po anglicky alebo francúzsky - pozri tieto piesne na Bandzone.


[4] Maroš Oravec   | MONITOR |   WHO IS WHO | Monitor - Rock : Maroš Oravec


Maroš Oravec
Maroša Oravca možno bezpochyby označiť za jednu z výrazných osobností súčasnej slovenskej hudby. A to nielen kvôli jeho úspechom ako skladateľa, ale aj kvôli podpore začínajúcich kapiel a interprétov, na ktorú je špecificky zamerané vysielanie jeho DEMOMUSIC - rádia (player) .

Viacero začínajúcich kapiel, ktoré odmietli mainstreamové rádia, zaznieva denne vďaka tomu z hudobného éteru. Marošov záber je veľmi široký, pretože pôsobí aj ako učiteľ hudby a v Košickom regióne je známy gitarista
Aktivity: Kompletné dáta nájdete na jeho profilovej osobnej stránke http://marosoravec.com . Odtiaľ si môžete napríklad stiahnuť aj CD Medzi vlkmi v zip formáte , ktoré určite patrí medzi najlepšie albumy vydané na Slovensku v období jeho samostatnej existencie. Melodickú titulnú skladbu simôžete vypočuť aj v rámci rubriky Náš tip, t.j. klinite na Medzi vlkmi

Rovnako však odporúčame, pozrieť si niektoré jeho vystúpenia naživo, aby ste vychutnali jeho umenie ako inštrumentalistu v INDY CAR alebo nenapodobiteľnej NEVER SAY NEVER .

[5] Modus   | MONITOR |   WHO IS WHO | Monitor - Rock : Joe a Jane


MODUS

Po vstúpení zákona o kvótach pre slovenskú pôvodnú tvorbu sa konečne v rádiách postupne začínajú objavovať kvalitnejšie piesne. Jednou z nich je aj Dávam Ti všetko (MODUS). Pieseň je k dispozícii aj na stiahnutie --- Réžia: J. Koháry UNTERGRUND 2016 ( http://www.prmanagement.sk )

Komentár S4S: Ak si všimnete, niektoré komentáre k videu pieseň dosť negatívne zaraďujú ku slabej "komercii". Položme si však otázku: je komercia zlá, keď tak či tak väčšina začínajúcich "nekomerčných" - alternatívnych kapiel vo svete sanakoniec hrá "komerciu"?

Pieseň si treba viackrát vypočuť. Je rytmická, má dobrý a takto nejak by mala vypadať naša mainstreamová hudba.

[6] SameButDifferent Official (Slovakia)   | MONITOR |   WHO IS WHO | Monitor - Rock : SameButDifferent


SameButDifferent


Pod názvom SameButDifferent viacerí studenti MTF spoznajú Štefana a Martina, ktorí sa v dočasnom zoskupení 4MTF prezentovali s piesňou I wanna be an engineer, ktorá sa stala populárnou na študenskej beánii MTF.

V súčasnosti ako SameButDifferent prezentujú vlastnú tvorbu, ktorá vychádza z charakteristického Štefanovho zafarbenia hlasu a Martinovej doprovodnej a gitary.
Na ukážku možno vybrať pieseň z "live event-u" AcousticHour - Synagóga Cafe v Trnave
Tell me what you want from me (Good Old War) cover alebo pohodovú akustickú vec Gaslight Cafe


Taktiež možno spomenúť zaujímavú cover verziu AFI - ON THE ARROW cover by SBD v ktorej obzvlášť vynikne zafarbenie Štefanovho hlasu, podobne ako v ďalšej cover verzii MAROON 5 - SUGAR cover by SBD


Spolupráca

Nevyhýbajú sa však ani spolupráci so začínajúcimi interprétmi, napr. s Lillian Polakovičovou v piesni od The Paranoid Zachráň ma (cover) - taktiež produkciou piesne pre talentovanú dvojicu Marek & Lillian Wish You Were Here Cover od PINK FLOYD.


[7] Andrew May (Slovakia)   | MONITOR |   WHO IS WHO | Monitor - Pop : ANDREW MAY


ANDREW MAY

Pod pseudonynom Andrew May vystupuje Andrej Mutňanský, ktorého hlas už zneje pravidelne zo slovenských rádií. Ak by sa mali vyberať slovenské pop-piesne, ktoré sú na úrovni európskeho prúdu, tak jeho piesne tam už skutočne možno zaradiť.

Obzvlášť vyniká pieseň Rescue the world, ktorú v priebehu niekoľkých rokov zdokonalil z prekrásnej akustickej verzie na mainstreamovú vec Rescue the world, v podaní THE YOUNG GENERATION (hrá rádio Európa 2).

Je potešujúce, že Andrew už začal aj koncertovať, takže niektoré z jeho piesní si budú môcť jeho fanúšikovia vypočuť aj naživo. Z jeho autorskej dielne určite za pozornosť stoja piesne ako sú:
Because of you ( Official video 2014 ), s rovnako výbornou akustickou verziou a vokálmi Veroniky Ronie Adamičkovej.

Takisto možno spomenúť dynamickú Summer Love (Official video 2015 ) opäť v dvojici s Veroniko Ronie Adamičkovou, či ďalšiu pieseň, ktorú hrá rádio Europa 2 Ross Rayer feat. Come home alebo u The way you love (Official Radio Edit 2014) .

Taktiež treba spomenúť aj dvornú skladateľku textov jeho piesní Patríciu Pavlíkovú - zatiaľ všetky v angličtine.


Aktuálne dáta možno nájsť na Facebooku - Andrew May a na Andrew na Youtube .

Filozofiu jeho tvorby, ktorá sa prejavuje poctivým prístupom k poslucháčom, čo je jeho veľkou devízou, možno priblížiť aj jedným z jeho viacerých rozhovorov pre médiá: Andrew May rozhovor ( iTV Považská Bystrica ) .


[8] Joe & Jane (Slovakia)   | MONITOR |   WHO IS WHO | Monitor - rock : Joe & Jane


Joe & Jane


Za značkou Joe & Jane sa skrýva ambicózna dvojica s vysoko kultivovaným hudobným prejavom - Jana Čonková a Joe Hajšo. Hudobní priaznivci ich poznajú aj zo zoskupenia Electric lady.
Dvojica je známa z koncertovania v slovenských a českých kluboch a festivaloch - napr. v tomto roku odohrali tridsiatku koncertov a niekoľko nahráviek prezentujú aj na Youtube.

Z vlastnej tvorby možno vybrať poslucháčsky určite zaujímavé veci ako sú:
:: Adam a Eva
:: Potulní blazni 2
:: Joe & Jane zmeska vlastnych veci
:: SpoveďJoe a jeho brat Peter ako excelentní gitaristi sú známi aj z pôsobenia v kapele Queenmania (spevák Peter Pačut, napr. kliknite na vystúpenie v trenčianskom Piano klube 2015 alebo na more ... )

[9] KZP 2016 v médiách   | MONITOR |   KONCERTY | Médiá o autorskej pesničkovej súťaži KZP 2016


Košický zlatý poklad 2016
|||| Bing ||||

[Go!] Regina Východ RTVS (hlavná stránka súťaže)

... Víťazstvo na 32. ročníku Košického zlatého pokladu si vyspieval Martin Brečko s vlastnou skladbou s názvom Slová --- 2. miesto získala pieseň Stromy autorky Bibiány Kontúrovej v podaní skupiny Kvet z Alokatu. --- 3. miesto získala pieseň Plán autora Jána Trojana v podaní autora a skupiny Signály

Všetky tri piesne sa dajú vypočuť na tejto stránke alebo stiahnuť audio súbor.

[Go!] Rádio Slovensko :Kultúra

Lukáš Mano (17. 10. 2016 09:22) približuje v interview vyvrcholenie autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad:

... Katarína Demská minuloročná víťazka - odporučila nezaháľať, bude vydávať už druhý album
... riaditeľ TRVS Regina Košice Juraj Hidvégy a Peter Bič - súťaž má stúpajúci trend a tohto roku nebol vopred žiaden favorit

... Ľuboš Zeman o rozdieloch v hraní na živo a vysielaní v rozhlase: "Rozhlas má úplne iné kritériá na vysielanie ako ten divák v sále. Z interpreta na pódiu sála úžasná energia, vybudí ľudí k potlesku ... Potom si vypočujete nahrávaku a možno sa vám tonezdá až také dobré."

[Go!] :: blog na MEDIA NEWS

[Go!] :: Youtube - Richard Havel Košický Zlatý Poklad 2016 - ... Richard Havel ako autor textu aj hudby spieva pesničku Obrátim list

[Go!] :: Hudba.SK ZOZNAM Sk Zdroj: SITA Foto: archív RTVS

|||| Google ||||
[Go!] :: Regina Východ RTVS (hlavná stránka súťaže) ---
[Go!] :: Hudba.SK ZOZNAM Sk Zdroj: SITA Foto: archív RTVS

|||| IxQuick ||||
[Go!] :: Regina Východ RTVS (hlavná stránka súťaže) ---
[Go!] :: Hudba.SK ZOZNAM Sk Zdroj: SITA Foto: archív RTVS ---
[Go!] :: O médiách.com

[10] KZP 2016 finálový koncert   | MONITOR |   FINALE | Kritína Horníková - Keď ma máš


Kristína Horníková Keď ma máš (Kulturpark, Košice)
Finále Košického zlatého pokladu :: Autorská dvojica Štefan Svetský a Pavol Kusý sa podobne ako minulý rok prebojovala aj tohto roku do finále autorskej pesničkovej súťaže s piesňou Keď ma máš - Kristína Horníková (mp3), ktorej na javisku asistovala Mirka Vargová.

Video z finále a štúdiová verzia na Youtube:
(1) Kristína Horníková - Keď ma máš :: (2) Mirka Vargová - Keď ma máš

Obaja autori tak nadviazali na úspech z minulého roka - na striebornú pieseň Ako motýľ - Ela Martinčeková . V apríli táto pieseň dokonca bola na ôsmom mieste najhranejších slovenských piesní so slovenským textom v slovenskom éteri podľa rebríčka radia.sk.


[TOP]   <=   Záznam z: C:\SV\S4S_MONITOR * 02.06.2017 : 17:18:30
NAJ.sk